FISTIK

ANASAYFA FISTIK REÇELİ TARİFİ FISTIK REÇELİ NASIL YAPILIR FISTIK REÇELİ NEREDE SATILIR FISTIK

Antep fıstığı (Pistacia vera), sakız ağacıgiller (Anacardiaceae) familyasından yenebilen kabuklu bir meyve ve bunun ağacına verilen ad. Bu ağaç adını en çok yetiştiği kentlerden olan Gaziantep'ten alır. Antep fıstığı ağacından yetişir, yağlı, ince kabukludur. Tatlıcılıkta ve eczacılıkta öksürük şurubu yapımında kullanılır. Lezzetli tohumları sevilerek tüketilir.

Antep fıstığının anavatanı Türkiye, İran ve Türkmenistan'dır. Dünya'da Antep fıstığının en çok yetiştiği ülkeler, sırasıyla İran, ABD ve Türkiye'dir.Türkiye'de ise en çok Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş illerinde yetişir.Antep fıstığının 4 çeşidi vardır. Bunlardan "İran fıstığı" denilen tür, en çok yetiştirilenidir. İran fıstığının meyveleri diğer hepsinden daha iri ancak daha tatsızdır. Bu cinslerden en lezzetlisi ise Gaziantep ve Şanlıurfa'yı kapsayan bölgede yetişenidir

Botanik Bilgi : On metreye kadar yüksekliği olan bir ağaçtır. Antep fıstığı ağacının tepesi basık ve yuvarlaktır. Çok yaygın olarak antepfıstığının kurak,susuz ve diğer bitkilerin gelişemeyeceği yerde gelişebildiği bilinmektedir. Fakat yine de sulama yapılırsa meyvelerinin kalitesinde yükselme olmaktadır. Antepfıstığında meyveler bileşik salkımlar üzerinde bulunmaktadır. Antepfıstığı salkımlarında bulunan meyveler aynı zamanda olgunlaşmazlar.Olgunlaşma önce salkımın uç kısmında bulunan meyvelerde başlar.Genellikle ilk önce olgunlaşan meyveler hasat zamanından önce ağaç altına dökülürler. İç meyve rengi yeşildir. Yeşil içlilik aranılan bir özelliktir.

Hangi vitaminler bulunur? : Vitamin E,B ve C kompleksince zengindir.


Antep fıstığı meyvesi fındık, badem ve yer fıstığı gibi yağlı meyvelerle mukayese edildiğinde; protein bakımından %22.6, karbonhidrat bakımından %15.6 ve kalori değeri bakımından 3250 ile birinci, %54.5 yağ oranı bakımından fındıktan sonra ikinci sırayı almaktadır. Bu kadar yüksek besin değeri ve çerez olarak her yerde aranılan bir meyvedir.

Her 100 g için antep fıstığı besin değeri :Su (%) ……………………………………… 5.3
Kalori …………………………………….. 594
Protein (%) …………………………………… 19.3
Yağ (%) ……………………………………….. 54
Karbonhidrat (%) …………………………. 19
Ham lif (%) ……………………………… Bilinmiyor% US RDA’ ya göre iz maddeler:Vitamin A ……………………………………… 4.6
Thiamin, B1 …………………………………. 48
Riboflavin, B2 ………………………………… ?
Niacin …………………………………………. 7.8
Vitamic C …………………………………….. 0
Calcium ……………………………………… 16
Phosphorus ………………………………… 62
Iron ………………………………………….. . 73
Sodium ………………………………………. —
Potassium ………………………………….. 21

Fıstık Faydaları

Göğsü yumuşatır. Öksürüğü keser.

Böbrek ve safra kesesi ağrılarını dindirir.

İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler.

Cinsi arzuları artırır, bedeni ve zihni kuvvetlendirir.

Kalbi kuvvetlendirir. Kroner kalp hastalığının riskini azaltır.

Akciğeri iltihaplardan temizler.

Böbrek ve meshane kumlarını düşürür.

fıstık

ANASAYFA | FISTIK REÇELİ TARİFİ | FISTIK REÇELİ NASIL YAPILIR | FISTIK REÇELİ NEREDE SATILIR | FISTIK